Vonj po koroški košti

Članice Koroškega društva za osteoporozo izjemno rade kuhajo in pečejo, so prave poznavalke zelišč in vedno polne nasvetov o kuhi. Mežičanke, denimo, na svojih rednih kavicah dvakrat tedensko večino časa klepetajo o receptih, o posrečenih in ponesrečenih poskusih peke peciva in si izmenjujejo izkušnje. Vam pa ob poskusih priprave koroške košte želijo dober tek!

Mežerli

Sestavine za 4 osebe:
0,6 kg pljučk
0,2 kg starega belega kruha
0,5 žličke majarona
sol, poper, timijan
2 jajci
1,5 dl mleka
2 čebuli (približno 150 g)
80 g masti
0,25 dl sladke smetane   
0,25 dl kisle smetane

Priprava:
Pljučka pečemo 1 uro, nato pa ohlajena zmeljemo. Kruh narežemo na kocke in namočimo z mlekom. Nasekljano čebulo prepražimo toliko, da porumeni, in jo dodamo pljučkom. Premešamo, dodamo kruh in 1 jajce ter začimbe. Ponovno vse premešamo. Maso položimo v pomaščen pekač in jo prelijemo z mešanico iz pol decilitra mleka, 1 jajca in smetane. Pečemo 30 minut na 200 °C.

Hrenova omaka

6C55E408-2888-11E0-AA83-2A5D66B94067
 

Sestavine za 4 osebe:
0,4 kg starega belega kruha
1,2 l goveje juhe za zalivanje
4 dl hrena
2 dl kisle smetane
sol po okusu

Postopek:
Kruh narežemo na majhne kocke, ga prelijemo z vročo juho in pustimo, da se razmoči. Nato dodamo hren, kislo smetano in sol po okusu. Po potrebi lahko maso razredčimo.  Kot prilogo ponudimo pražen krompir.
Čas priprave: 20 minut

Ajdovi žganci
 

Sestavine za 4 osebe:
0,3 kg ajdove moke
1 l vode
sol (po okusu)
60 g masti z ocvirki

Postopek:
Ajdovo moko stresemo v slan krop in pokrijemo. Ko dobro prevre, naredimo s kuhalnico v sredini luknjo, da se bolje prekuha. Vre naj počasi ½ ure, nato odlijemo nekaj žgančevke,(voda, v kateri se kuhajo ajdovi žganci),  vsebino v loncu pa zmešamo. Če so žganci presuhi, dodamo še malo žgančevke. Med mešanjem  prilijemo še malo vroče masti, nato jih pokrijemo in  pustimo stati 10 minut. Potem jih nadrobimo v skledo in zabelimo z ocvirki. Poleg ajdovih žgancev lahko ponudimo kislo mleko.
Čas priprave: 1 ura

Bicina pogača
 

Sestavine za »dve nogi« (mali pekač):
Testo:
0,5 kg gladke (namenske) moke
½ kocke kvasa
6 žličk mlačnega mleka
3 rumenjaki
4 žlice kisle smetane
3–4 žličke sladkorja
1 vaniljin sladkor
1 žlička soli (ne polna)
2 žlički ruma
naribana limonina lupina (iz pol limone)

Nadev:
•    30 dag mletih orehov
•     4 žlice mleka
•     3 žlice sladkorja
•     2 žlici ruma
•     3 beljaki
•     200 g rozin
 

Postopek:
½ kocke kvasa, 6 žlic mlačnega mleka in žličko sladkorja zmešamo in počakamo, da vzhaja. Nato dodamo še vse ostale sestavine. Če je testo premehko, dodamo malo več moke, če je pretrdo, pa mleko. Testo vzhaja tako dolgo, da je dvakrat večje, kot je bilo, ko smo ga zamesili.

Postopek priprave nadeva:
Sladkano mleko zavremo in z njim prelijemo orehe. Dodamo rum in sneg iz beljakov in vse narahlo premešamo. Če je masa preredka, dodamo malo drobtin, če pa je pregosta, jo razredčimo z mlekom ali rumom. Testo razvaljamo na centimeter debeline  in namažemo z nadevom. Ob strani pustimo kaka dva centimetra širok nenamazan rob, da testo lažje zvijemo. Čez nadev posujemo rozine, testo zvijemo v dva zvitka, ki ju položimo na namazan pekač. Pogača nato vzhaja tako dolgo, da se ji volumen poveča za dvakrat. Potem jo pečemo najprej 20 minut na 180 °C,, nato pa še ¾ ure pri temperaturi 150 °C.

Kvočevi nudlni

7BC37982-2888-11E0-A7CC-2A5D66B94067
 

Rezančno testo:
500 g moke
1 jajce
1 žlica olja
ščepec soli

Nadev:
250 g suhih hrušk
1 jajce
na kocke zrezan bel kruh
sladkor po okusu
1 žlica hruškovega žganja

Postopek:
V skledo presejemo moko, dodamo jajce, olje in ščepec soli ter zamesimo gladko testo. Ovijemo ga s prozorno folijo in pustimo počivati 30 minut.
Suhe hruške pristavimo v hladni vodi, zavremo in skuhamo do mehkega (glej tudi izboljšanje). Kuhanim odstranimo pečke, nato jih zmeljemo ali zelo drobno narežemo.

Pristavimo posodo z vodo, v kateri bomo kuhali žepke.
V skledi zmešamo suhe hruške, jajce, sladkor po okusu in žganje, potem pa dodamo toliko na kockice zrezane sredice belega kruha, da dobimo gost nadev, ki obdrži obliko.
Spočito testo na blago pomokani delovni površini tanko razvaljamo v pravokotno obliko. Na testo položimo kroglice iz nadeva v razmaku dveh, treh prstov . S kolescem odrežemo kos testa, s katerim prekrijemo nadevani del. Robove dobro stisnemo, da se zlepijo, hkrati pa iztisnemo zrak. Nazadnje s kolescem izrežemo posamezne žepke (nudlne). Pripravljene žepke položimo v krop, v katerem jih počasi kuhamo 10 do 15 minut.
Kuhane s penovko predenemo v segreto skledo.

Serviranje:
Žepki z nadevom iz suhih hrušk ali po koroško kvočevi nudlni so jed, ki jo lahko ponudimo na dva načina. Če smo jih pripravili za toplo predjed ali prilogo, sladkor opustimo, žepke pa zabelimo s segretimi ocvirki, za sladico pa jih potresemo z na maslu prepraženimi drobtinami in s sladkorjem (v prahu). Če je le mogoče, beli sladkor nadomeščamo z rjavim, z medom ali javorovim sirupom.

Izboljšanje:
Če imamo čas, lahko oprano suho sadje namočimo v vodi čez noč. Tako pride še bolj do izraza neponovljiva aroma svežega sadja. Sadje nato odcedimo in narežemo, voda, v kateri smo ga namakali, pa postane osvežujoč, vitaminsko bogat napitek.
Sladkorju, s katerim potresemo sladko različico žepkov, dodamo ščep cimeta.

Pojasnilo:
Núdlni je koroško narečno poimenovanje za vrsto testenih žepkov oziroma krapcev (žlikrofov), pa tudi za posebne vrste štrukljev. Na Koroškem so namreč pravi mojstri v pripravi nudlnov, ki se razlikujejo po različnih nadevih in dveh temeljnih tehnologijah. Tako so kvóčevi ali klóčevi dobili ime po nadevu iz suhih hrušk, ki jih na Koroškem imenujejo kvóce (Mežiška dolina).

Zanimivosti:
Žepki z nadevom iz suhih hrušk ali kvočevi nudlni so bili včasih jušni vložek, ki so jih ponudili kar v vodi, v kateri so jih skuhali. Kuhani jedi so na koncu primešali zabelo iz masti ali pa grumpov (ocvirkov).
 
Avtor fotografij: Tomo Jeseničnik