Seveda smete! Prav dobra telesna pripravljenost in skrb za dobro telesno, ob tem pa tudi duševno počutje, sta v teh razmerah izjemno pomembni. Ker večina društev za svoje člane pripravlja organizirano športno vadbo v telovadnicah in bazenih, smo zbrali nekaj napotkov, kako naj te potekajo. Tveganje za širjenje novega virusa je namreč v zaprtih prostorih večje, posebej še ob vadbi, ko se zaradi intenzivnejše fizične aktivnosti, hitrega gibanja in pospešenega dihanja sprošča iz ust večja količina kapljic.
Z doslednim upoštevanjem priporočil je možno tveganje za prenos virusa zmanjšati, ne pa popolnoma izključiti.
Opozarjamo tudi, da sproti spremljate razmere in priporočila NIJZ, saj se bodo napotki z zaostrovanjem ali umirjanjem razmer spreminjali.
Vadečim priporočamo:
- naj ne hodijo na vadbo, če imajo znake akutne okužbe dihal (npr. izcedek iz nosu, kihanje, kašljanje, bolečine v žrelu, povišano telesno temperaturo, bolečine v mišicah…);
- naj ne hodijo na vadbo, če živijo z osebo s potrjeno boleznijo covid-19 ali jim je bila zaradi tesnega stika s takim bolnikom (doma ali drugje) odrejena karantena;
- naj skrbijo za ustrezno in redno higieno rok ter higieno kašlja;
- naj se izogibajo osebam, ki kažejo znake okužbe dihal.
Nekaj napotkov, kako varneje izpeljati vadbo:
- Razpored vadbe različnih skupin naj bo pripravljen tako, da se med seboj časovno ne prekrivajo in se različne skupine vadečih ne srečujejo.
- Ob vstopu v športni objekt si udeleženci umijejo ali razkužijo roke, to ponovijo še neposredno pred vstopom na športno površino, po končani vadbi in pred odhodom z vadbene površine oziroma iz dvorane.
- Obrazne maske med vadbo niso obvezne, si jih pa nadenete ob prihodu v telovadnico in po koncu vadbe ob odhodu iz vadbenega prostora, v garderobah, sanitarijah …
- Vsi rekviziti, oprema in naprave, ki se bodo uporabljali med vadbo, morajo biti predhodno ustrezno razkuženi.
- Udeleženci naj v največji možni meri uporabljajo vsak svoj športni rekvizit. Rekvizitov za individualno vadbo naj si ne izmenjujejo.
- Poleg udeležencev naj bodo v vadbenem prostoru prisotne samo osebe, ki so nujne za izvajanje vadbe.
- Udeleženci športne rekreativne dejavnosti in trenerji naj vzdržujejo medsebojno razdaljo 2 metra oziroma več, če gre za vrste športa s hitrimi gibi in veliko hitrostjo. Medosebna razdalja med gibanjem mora biti tolikšna, da se prepreči kapljični prenos z ene osebe na drugo.
- V zaprtih dvoranskih prostorih naj bo skupina čim manjša. Manjša skupina in manjše število udeležencev na površino športnega objekta/igrišča pa večja razdalja med njimi zagotavljajo manjšo možnost prenosa virusa.
- V času odmorov med vadbo si mora vsak udeleženec najprej umiti ali razkužiti roke, uporabljati lastno brisačo, plastenko ali drug pripomoček ter ohranjati razdaljo 2 metra od drugih udeležencev.
- Po končani vadbi vsak udeleženec odnese s športne površine in objekta vse osebne stvari in odpadno embalažo.
- Prostore prezračimo pred pričetkom in po zaključku vsake vadbe. V največji možni meri naj se prezračujejo tudi med vadbo. Prostore je treba tudi redno čistiti in razkuževati.
- Vadba v bazenih: doslej ni potrjenih primerov, da se virus, ki povzroča covid-19, širi na ljudi preko kopalne vode. Ustrezno upravljanje in vzdrževanje teh objektov, vključno z dezinfekcijo, bi moralo inaktivirati virus v bazenski kopalni vodi. Ključni preventivni ukrep na bazenskih kopališčih je ohranjanje medosebne razdalje tako na kopnem kot v vodi.
Vir: http://www.nijz.si
Objavljeno v reviji Sončnica, oktober 2021