Osteoporoza je bolezen, ki nastane zaradi zmanjševanja kostne gostote in slabšanja kakovosti kosti. Posledica tega je krhkost kosti in povečana možnost zlomov – še posebej pogosto nastanejo zlomi vretenc, zapestja, kolka ali nadlahtnice.
Kosti, ki so v našem telesu, so »žive«, se nenehno prenavljajo. V desetih letih se prenovi naše celotno okostje; stara kost se razgrajuje, na njenem mestu pa nastaja nova kost.
Ta proces navadno v odrasli dobi do štiridesetega leta poteka tako, da je nastajanje kosti enako hitro kot njeno razgrajevanje, nato pa začnemo kostno maso izgubljati.
To nastane, ker se bodisi pospeši kostna razgradnja bodisi je kostna izgradnja slabša.
Izguba dela kostne mase je pri staranju vsakega od nas običajna, če pa pride do velike izgube kostne mase in zaradi tega tudi do zlomov, govorimo o bolezenskem pojavu osteoporoze.
Bolezen se pogosto razvija neopaženo in nanjo opozori šele prvi zlom, ki priča, da je napredovala. Vseh vzrokov osteoporoze ne poznamo natančno, poznamo pa dejavnike, ki povečujejo tveganje nastanka te bolezni:
- spol – pri ženskah je možnost razvoja osteoporoze večja;
- starost – višja, kot je starost, večje je tveganje za osteoporozo;
- teža – tveganje je večje za tiste, ki tehtajo manj kot 60 kilogramov in imajo drobne kosti;
- dednost – tveganje je večje za tiste, katerih bližnji sorodniki imajo osteoporozo;
- prehrana in življenjski slog – nekakovostno prehranjevanje (uživanje hrane z malo kalcija in vitamina D ter pretirano uživanje beljakovin in soli) in telesna nedejavnost krepko zvišujeta tveganje osteoporoze;
- razvade – kajenje in pretirano uživanje alkohola;
Število bolnikov narašča
Osteoporoza se pojavlja po vsem svetu. V Evropi, ZDA in na Japonskem naj bi bilo danes približno 75 milijonov bolnic in bolnikov z osteoporozo, ocena števila vseh, ki naj bi imeli nizko kostno gostoto, pa se giblje okrog 225 milijonov ljudi. Tudi napovedi za prihodnost niso zelo obetavne, saj naj bi se število obolelih (tudi zaradi vse daljše življenjske dobe) v naslednjih petdesetih letih podvojilo.
Med bolniki z osteoporozo je osemdeset odstotkov žensk. Te so še posebej izpostavljene tveganju za osteoporozo, ker imajo manjšo kostno maso, v menopavzi pa zaradi upadanja ravni estrogena kosti hitreje postanejo krhke kot pri moških.
Pomembno je tudi sodelovati z zdravniki
Osteoporoza je kronična bolezen, ki je za zdaj še ne zmoremo dokončno pozdraviti. Lahko pa jo upočasnimo ali celo zaustavimo njeno napredovanje, bistvo zdravljenja pa je preprečevanje zlomov, torej vzrokov umrljivosti in obolevnosti številnih bolnic in bolnikov. Pri zdravljenju osteoporoze skupaj z bolnikom pogosto sodeluje cela ekipa zdravnikov, ki jo najpogosteje poleg osebnega zdravnika sestavljajo še endokrinolog, travmatolog ali ortoped in ginekolog.
Sekundarna osteoporoza
Osteoporoza je lahko tudi spremljevalka drugih bolezni. V tem primeru govorimo o sekundarni osteoporozi, če želimo uspešno izboljšati kostno gostoto, pa moramo zdraviti tudi osnovno bolezen, ki je osteoporozo povzročila.
»Sama sem o osteoporozi začela zares razmišljati pred približno 16 leti, ko smo živeli v New Yorku. Tam smo se srečevale ženske z različnih koncev sveta, vse smo imele podobne težave in smo se o njih tudi veliko pogovarjale. Osebna zdravnica me je zelo hitro opozorila, da sem sama odgovorna za svoje zdravje, in mi priporočila, naj se zdravo prehranjujem in veliko gibam.«
soproga predsednika države Barbara Miklič Türk
OsteoDejstva
- Osteoporozni zlom prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega po petdesetem letu. 1
- Vsako leto se zaradi osteoporoze po svetu zgodi približno 1,6 milijona zlomov kolkov. 2
- Ocenjujejo, da v Evropi vsakih 30 sekund nastane zlom zaradi krhkosti kosti. 3
- Telo odraslega človeka ima 206 kosti, ob rojstvu pa imamo več kot 300 kosti, od katerih nekatere ob odraščanju zrastejo skupaj. 4
- Beseda osteoporoza izhaja iz grških besed osteo (kost) in poros (luknja, prehod), slovar tujk pa jo prevaja kot krhkost kosti. 5
Zveza opozarja, da je zaradi daljše življenjske dobe danes za osteoporozo vedno več obolelih. V Sloveniji se s to boleznijo spopada približno 140.000 ljudi.
»Samo v Veliki Britaniji si nekdo vsake tri minute zlomi kost zaradi osteoporoze. Vemo, da se bo število teh primerov še dvignilo, če ne bomo ukrepali takoj. Upam, da čim več ljudi naredi enominutni test tveganja za osteoporozo, saj se moramo vsi zavedati dejavnikov tveganja, s katerimi smo soočeni.«
britanska igralka Joanna Lumley
1 Facts and statistics about osteoporosis and its impact. http://www.iofbonehealth.org/facts-and-statistics.html
2 Johnell, O., Kanis, J. A. An estimate of the worldwide prevalence and disability associated with osteoporotic fractures. Osteoporos Int 2006; 17.
3 Kocjan, Tomaž s soavtorji. Vse kar moram vedeti o osteoporozi. 2008.
4 »Bone (anatomy)«, Microsoft® Encarta® Online Encyclopedia 2009. http://encarta.msn.com © 1997–2009 Microsoft Corporation.
5 Tavzes, Miloš. Ur. Veliki slovar tujk. 2002.
Preberite celotno knjižico.