Kvinoja je mati vseh semen in beljakovinski prvak med žiti, ki vsebuje tudi mnogo rudnin. Ni žitarica, jo pa kljub temu, tako kot ajdo, uvrščamo med žita. Seme je ploščato in ga ovija dolg kalček. Njen okus spominja na dimljene jedi.
Ko sem jo prvič kuhala, sem jo dodala juhi, ko pa sem čez čas pogledala v lonec, je v njej plavalo mnoštvo malih »črvičkov«, kar me je osupnilo. V resnici so bili to kalčki, ki so se ločili od zrnja. Moje prvo srečanje s to starodavno rastlino je bilo torej zabavno. Od takrat jo pogosto uživamo, ker je vsestransko uporabna, hitro pripravljena in zaradi velike vsebnosti beljakovin lahko izrine meso z mize.
Iz kje izvira kvinoja in zakaj je tako posebna
Kvinoja je rastlina Inkov, ki so jo v Peruju, Boliviji in Čilu gojili že pred 3000 leti. Uspeva v zelo težkih pogojih z malo dežja, na visoki nadmorski višini, torej tam, kjer ostali posevki ne preživijo, zato je izredno primerna za ekološko pridelavo.
Deluje krepilno in je primerno živilo za ljudi vseh starosti. Vsebuje skoraj idealno razmerje osmih esencialnih aminokislin. Ima veliko lizina, količina ostalih aminokislin, kot so fenilalanin, tirosin, cistin, metionin, je podobna količini v žitih. Ne vsebuje glutena, pač pa 3,9-krat več kalcija, 2-krat več fosforja in pol več železa kot pšenica, a manj ogljikovih hidratov kot ostala žita.
Kako lahko uporabite kvinojo
Kvinojo lahko uporabimo na več načinov:
- Meljemo jo lahko v moko in dodajamo mešanici za kruh, peciva, palačinke, pudinge ali jo uporabimo za zgoščevanje omak;
- Uporabljamo jo na enak način kot riž za rižote (v tem primeru kvižote), nadeve za papriko in drugo zelenjavo;
- Dodajamo jo kot zakuho juham in enolončnicam;
- Primešamo jo sadju;
- Iz nje naredimo sladico ali jo uporabimo kot osnovo za torto.
Kako pripraviti kvinojo?
Seme kvinoje je pred plenilci in boleznimi zavarovano z debelim slojem saponinov. Večino saponina s posebnimi postopki odstranijo že sami proizvajalci semen. Pomembno je, da jo pred uporabo dobro speremo s toplo vodo. In ker so saponini dobri antiseptiki, lahko tekočino, v kateri smo sprali kvinojo, uporabimo še za kaj drugega.
Pospešuje celjenje ran, je odličen detergent za pranje posode, z njo lahko poškropimo rastline, ki so jih napadle uši.
Razmerje pri kuhanju naj bo 1 dl kvinoje in 2 dela vode. Velikost zrna se med kuhanjem štirikrat poveča, zrno postane prosojno z nenavadnim zunanjim obročem. Kuhamo na zmernem ognju 15 do 20 minut, posolimo in pustimo pokrito še 5 minut, da nabrekne do konca. Če smo je skuhali preveč, jo spravimo v hladilniku v pokriti posodi, kjer počaka lahko nekaj dni.
Toliko o kvinoji v teoriji, v praksi pa jo poskusite po ponujenih receptih.
3 slastni recepti iz kvinoje
Kvinoja kot sladek polpet s sladoledom
Sestavine:
- kvinoja (2 kavni skodelici za 4 osebe)
- 100 g temne čokolade v koščkih
Sestavine za sladoled iz gozdnih sadežev:
- zamrznjeni gozdi sadeži (2 skodelici za 4 osebe)
- zamrznjeni kolobarji banane (2 skodelici)
- 2 dl smetane (sladke, sojine ali riževe)
- pest mandljevih lističev
- meta za okras
Priprava:
Ko kuhamo kvinojo za rižoto, je skuhamo malo več. Kuhano posolimo in tisti del, ki je namenjen sladici, predenemo v drugo posodo ter še vroči dodamo koščke temne čokolade. Mešamo toliko časa, da se čokolada stopi. Če smo bolj sladkosnedi, dodamo žlico medu. Z vlažnimi rokami oblikujemo polpete. V multipraktiku mešamo zamrznjeno sadje s smetano toliko časa, da dobimo homogeno zmes. Banana osladi sladoled, zato dodajanje sladkorja ni potrebno. Na krožnik položimo polpet in dodamo sladoled. Potresemo z mandlji in okrasimo z metinimi listki.
Morda bo pogovor zamrl, ker se boste posvetili sladkosti pregrešne sladice in zmanjkalo je bo, preden boste uspeli dokončati začeti pogovor.
Musaka iz kvinoje
Sestavine:
- kuhana kvinoja (1 skodelica na osebo)
- 1-2 papriki
- 1-2 paradižnika ali pelatov
- 1 jajčevec
- 100 g tofuja
- sir za gratiniranje
- sol, poper, začimbnice po okusu (bazilika, origano)
- 2 žlici kokosove maščobe
Priprava
Papriko narežemo na trakce, paradižnik in tofu na koščke in zmešamo s kuhano kvinojo. Posolimo, popopramo, dodamo začimbe. Jajčevce narežemo na kolobarje, jih posolimo in pustimo, da se odcedijo. Zmes naložimo v pekač, na vrh položimo jajčevce in na vsakega malo kokosove maščobe.
Za 20 minut postavimo v pečico, ogreto na 180 stopinj. Potresemo z naribanim sirom ali parmezanom in še enkrat za nekaj minut postavimo v pečico. Postrežemo še toplo.
Nadevana čebula
Sestavine:
- 1 velika čebula na osebo
- ½ skodelice kuhane kvinoje na osebo
- pest orehov
- pest rozin
- žlička naribanega ingverja
- malo peteršilja
- 4 žlice sezama
- 2 žlici medu
- 2 žlici sojine omake
- žlica kokosove maščobe
- sol
Priprava:
Kvinojo skuhamo v razmerju 1 : 2 in posolimo. Neolupljeno celo čebulo damo v vodo, vre naj 10 minut. Čebulo ohladimo in odrežemo pri koreninah, da stoji ravno, ko jo polagamo v pekač. Odrežemo še pokrov. Spodnji del olupimo in izdolbemo sredico, tako da nam ostane nekaj zunanjih plasti čebule. Zgornjega dela ne olupimo, uporabimo ga kot pokrov za nadevano čebulo.
V posodi zmešamo kvinojo, peteršilj, nariban ingver, pest nasekljanih orehov in opranih rozin. S to maso napolnimo čebulne posodice. V ponvici segrejemo kokosovo maslo, na hitro prepražimo sezamova semena, dodamo žlico sojine omake in žlico medu. Polovico mase prelijemo preko nadeva in pokrijemo s čebulnimi pokrovčki. Postavimo v pečico in pečemo 30 minut na 180 stopinjah. Ko čebulo serviramo, polijemo po njej še drugo polovico sezama.
Plasti čebule skrivajo v sebi presenečenje, kot smo presenečeni sami, ko odkrivamo globlje plasti svoje duše.
Rižota iz kvinoje – Kvižota
Sestavine:
- kvinoja (1 kavna skodelica na osebo)
- 1 por
- 2 korenčka
- paprika različnih barv
- 1 bučka
- začimbe in dišavnice: kokosova maščoba za praženje, kurkuma, koriander, sol, čili ali kajenski poper, sol, peteršilj (uporabite začimbe, ki jih imate radi)
Priprava:
Kvinojo dobro operemo v vroči vodi, da ji odstranimo saponine. Skuhamo jo v razmerju 1 : 2. Na koncu posolimo, premešamo in pustimo pokrito. Zelenjavo operemo in narežemo. V kozici na kokosovi maščobi prepražimo začimbe, dodamo narezano zelenjavo in posolimo. Pražimo, dokler ni primerno hrustljava. Zelenjavi dodamo kuhano kvinojo in premešamo. Ponudimo s solato ali pa po rižoti potresemo kalčke.
Nasvet:
Če skuhamo kvinojo že pred službo, je hitro pripravljen beljakovinski obrok tudi za prave jedce, ki še nekaj časa ne bodo lačni. Zato boste imeli več časa drug za drugega.
Pripravila in zapisala: Mojca Kaš Fidej,
Društvo bolnikov z osteoporozo Šaleške doline