Hrastnik še ni vrgel puške v koruzo!

»Zelo dobro se še spomnim, kako prijetno me je presenetila novica, da bi v Hrastniku ustanovili društvo, v katero bi se lahko včlanile bolnice z osteoporozo, bilo je leta 2008. Pobudnica je bila gospa Slavi Gala, takratna predsednica takega društva v Trbovljah. Na ustanovnem sestanku je bilo prisotnih tudi nekaj medicinskih sester iz hrastniškega zdravstvenega doma. Vodenje novega društva je prevzela prizadevna Silva Centrih,« se ustanavljanja spominja Irena Kavšek, bolnica iz Hrastnika.

Društvo za preprečevanje osteoporoze Hrastnik je bilo nato ustanovljeno leta 2009, z delovanjem in 30 člani pa je začelo zares rasti leta 2010. Desetletnico obstoja so nameravali obeležiti tudi s pripravo osrednje prireditve ob lanskem svetovnem dnevu osteoporoze, a je načrte ravno sredi priprav in dogovarjanj prekrižala epidemija.

Silva Centrih Društvo za preprečevanje osteoporoze Hrastnik vodi vse od njegovega nastanka.

Svoj kraj bi radi predstavili Sloveniji »Tisto lansko obdobje, ko smo se morali odločati o prireditvi, je bilo zares stresno. Vse smo že imeli dogovorjeno: v Domžalah je bilo naročenih 900 stolov, urejeno je bilo za prehrano, dogovori na občini so dobro potekali, nato pa … V zadnjem trenutku, bilo je julija, smo se odločili, da prireditve ne bomo izvedli. Srečo sem imela, da so me ključni ljudje v tistem trenutku podprli,« se spominja predsednica društva Silva Centrih. Morda bo srečanje uspelo letos, Hrastničanke še niso vrgle puške v koruzo in iščejo alternativne možnosti.

»Za letos načrtujemo enak scenarij, prilagajali bi se le glede števila udeležencev. Resnično si želim, da bi prireditev izpeljali in naš kraj predstavili širni Sloveniji. Čeprav je naša industrija večinoma propadla, imamo še vedno marsikaj pokazati,« je prepričana Silva.

Silva Centrih zelo zavzeto skrbi za vse programske naloge in dejavnosti društva, članicam in članom je ves čas na voljo. Tudi sedaj, v času korone, saj ljudje še bolj potrebujejo podporo, pa četudi gre velikokrat samo za pogovor in izraz sočutja. Njen telefon je vedno odprt za klice ljudi v stiski, veliko truda in napora vlaga v to, da članom omogoči cenovno dostopno telovadbo in izlete.

»Pravi menedžer moraš biti, tukaj ni denarja, pokojnine niso velike,« skomigne z rameni in pove, da je vsako leto težje. V društvu je bilo pred korono 190 članov, pri čemer velja poudariti, da so se zadnja leta ubadali s sladkimi skrbmi: vsako leto se je namreč pridružilo med 30 in 40 novih članov.

»Delovni smo, sodelujemo z drugimi društvi in praktično z vsemi občani Hrastnika. Vse naše prireditve – predavanja, meritve kostne gostote in telovadba so bile – ko smo jih še lahko javno prirejali, odprte vsem. V imenu imamo zapisano, da smo usmerjeni v preprečevanje osteoporoze. Delamo na tem, da bi ljudi še pravočasno, torej še preden pride do bolezni, osvestili o pomenu preventive,« pripoveduje Silva.

Koristne informacije Irena Kavšek, danes 80-letna Hrastničanka, ki je za osteoporozo zbolela pri 54 letih, pove, kako koristna so lahko društva bolnikov. »Kot članica sem na različnih predavanjih strokovnjakov dobila najnovejše informacije o vseh metodah in načinih zdravljenja osteoporoze ter koristne odgovore na vsa moja vprašanja,« poudarja in doda, da se z veseljem vsa ta leta vključuje v načrtovane društvene aktivnosti od izletov do šole zdravja na morju, družabnih srečanj, kopanja v zdraviliščih, rekreativne vadbe, pohodov …

»Z vsem naštetim uspešno premagujem to nevidno bolezen,« dodaja prepričana, da ji je dolgoletno zdravljenje pomagalo, da še stoji na svojih nogah. »Pomembno je, da bolezen odkrijemo pravočasno,« poudarja Slavi Gala, medicinska sestra, pobudnica ustanovitve Društva za preprečevanje osteoporoze Hrastnik, ki je bila v tistem času tudi predsednica Društva osteoporoze Trbovlje, danes pa je še vedno Silvina desna roka.

Desna roka predsednice društva je Slavi Gala. (Foto: osebni arhiv)

»Naše članice so večinoma starejše ženske, ki najraje pokličejo po telefonu, ko kaj potrebujejo, najsi bo nasvet, zdravila ali pogovor. Včasih potrebujejo samo potrditev, da razmišljajo in delajo pravilno. Kdaj pa kdaj pa tudi spodbudo, da kaj spremenijo in si tako olajšajo bolezen. V društvu si prizadevamo, da jih v čim večji meri, če je le mogoče, spremljamo in skozi pogovor ugotavljamo, kako napredujejo in ali se jim je zdravstveno stanje kaj izboljšajo,« razloži sogovornica.

Društvo sicer poleg večkratnih meritev kostne gostote organizira še predavanja, svetovanja, pohode, izlete v zanimive slovenske kraje, šolo osteoporoze v Izoli in Dolenjskih Toplicah, kopalne dneve v Izoli, tedensko telovadbo in razna prijetna druženja.

Zapisala: Nataša Bucik Ozebek
Prvič objavljeno v reviji Sončnica, april 2021
fotografija centra Hrastnika (vir Wikipedija)